Ana Sayfa >> Çocuk >> Hamilelikte Beslenme >> Folik Asit - Hamile Kalmadan Önce Almaya Başlayın
Folik Asit - Hamile Kalmadan Önce Almaya Başlayın

paylaş

 

Hamilelik döneminde vücudun gereksinim duyduğu besin değerlerine ihtiyaç artar. Bu büyüyüp gelişen bebeğin ve hamileliğin ihtiyaçlarına göre şekillenir. Folik asit, anne adaylarının hamile kalmadan önce başlaması gereken vitamin grubundadır. Bebeğin hücre ve sinir sistemi gelişimi için önemli olan bu vitamin hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Murat İnal en çok merak edilen soruları yanıtladı.

Folik asit, bebek gelişimi için çok önemli olup, vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur.

Folik asit vücutta depolanmaz. Bu yüzden her gün alınması gerekir.

Folik asit nedir?

Folik Asit, B grubundan suda çözünen bir vitamindir. Doğal besin maddelerinde bulunan şekline folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna ise folik asit denilmektedir.

Folik asitin içinde ne var?

Folik asit, hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimde önemli bir role sahip olan B vitamini türevidir.  Özellikle genetik şifremizin yapıtaşları olan DNA yapımında görev alır.

Folik asitin bebeğe faydaları nelerdir?

Folik asit, bebek gelişimi için çok önemli olup, vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur.

Fetal büyüme ve gelişme, hızlı hücre bölünmesi ile karakterize bir dönemdir. DNA ve RNA üretimindeki kritik rolü nedeniyle, bu dönemde yeterli folik asit alımı son derece önemlidir.

Yapılan araştırmalar, hamilelikte yeterli miktarda folik asit alımının bebekte merkezi sinir sistemi anomalilerinin (sakatlıklar) görülme olasılığını anlamlı ölçüde azalttığını göstermektedir. Nöral tüp defekti adı verilen bu merkezi sinir sistemi anomalileri, değişik şekillerde ve derecelerde görülebilir. En basit formu olan spinabifida da omurgada küçük bir açıklık varken, en ileri form olan anensefalide bebeğin kafatası ve beyni gelişmez.

Hamilelik öncesi folik asit kullanılması ne gibi faydalar sağlar?

Gebelik öncesi pek çok kadında hafif de olsa çeşitli nedenlerle folik asit eksikliği vardır. Gebelikle beraber ihtiyaç artar ve hızla  folik asit yetmezliği gelişebilir. Araştırmalar, gebelik öncesi besin takviyesi ve ilave folik asit ilaçlarıyla  folik asit eksikliğinden doğan sorunların aşılabileceğini göstermektedir.

Folik asit alımına ne zaman başlamalı?

Folik asit, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için kilit öneme sahip olduğundan hamile kalmadan önce alınmaya başlanması gerekir.  Yapılan araştırmalar sonucunda, gebelik planlanmaya başlandığı zaman, diğer bir deyişle en az gebelikten 3 ay öncesinden başlayarak, gebeliğin 3. ayının sonuna kadar günlük 400 mikrogram folik asit kullanılması önerilmektedir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta da; folik asitin vücutta depolanmadığıdır. O yüzden her gün alınması gereklidir.

Folik asit eksikliği bebekte ne gibi sorunlara neden olabilir?

Merkezi sinir sistemi anomalileri arasında en sık karşımıza çıkan sorun olan nöral tüp defektleri, döllenme sonrası 21 ve 27. günler arasında ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde kadınların önemli bir kısmı hamile olduklarını fark etmeyebilirler. Folik asit desteği alınmadığında nöral tüp defekti görülme olasılığı 2000 doğumda 1 civarındadır. Folik asit desteği ile bu oran yüzde 50-75 oranında azaltılabilir. Bu etkinin ortaya çıkması için hamile kalmadan 1-3 ay önce folik asit kullanmaya başlanması gereklidir. Ayrıca yarık damak ve bazı kalp bozuklukları gibi anomalilerin de folik asit alımındaki azlığa bağlı olduğu ileri sürülmektedir.

Folik asit eksikliği nasıl belirti verir?

Hafif derecede folik asit eksikliği toplumda oldukça yaygındır. Daha ağır eksiklik durumlarına ise anemide (kansızlık) rastlanır. Folik asit ya da B12 vitamini eksikliği olanlar sonunda anemik hale gelirler.

Anemi belirtileri uyuşukluk, yorgunluk, çaba harcandığında nefes darlığı, deride ve mukozada solgunluktur. Ağız kenarlarındaki çatlakların folik asit yetersizliğinden ileri geldiği bilinirse de bu, demir, B2 ya da B6 yetersizliğinden de olabilir. Folik asit eksikliğinde dil ağrılı ve kırmızıdır. Pürtükleri kaybolmuşçasına düzgündür. B12 ve demir yetersizliğinde de benzeri belirtiler görülebilir. Folik asit eksikliği çoğu kez dış belirtiler sonucunda değil, kan testleri sonunda, kişide anemi olduğu anlaşılınca ortaya çıkar. Hafif eksikliklerde kişide depresyon görülebilir. Daha ağır eksikliklerde ise sinirler hasara uğrar, periferiknöropati oluşabilir.

Folik asitten zengin gıdalar nelerdir?

Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, bira mayası, karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, yonca, mavi-yeşil yosun, maydanoz, nane, kurufasulye (baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bulunur.

Folik asit açısından zengin olduğu halde hamile kadınlara, tavuk, kuzu ve dana karaciğeri tüketimi, içeriğindeki aşırı miktarda A vitamini nedeniyle çok önerilmemektedir. Aşırı A vitamini alımı özellikle hamile kadınlar için tehlikeli olabilir; fetus zarar görebilir.

Folik asit kullanımı ne zaman bırakılmalı?

Merkezi sinir sistemindeki sakatlıkları önlemeye yardımcı olmak için, döllenmeden 8 hafta sonrasına kadar ilaç takviyesi olarak folik asit kullanmak faydalı olur. Bu  28 günlük siklusta sizin son adetinizin ilk gününden sonraki 10 haftalık süredir. Bu tarihten sonra sinir sistemi anomalileri üzerine belirgin bir yararı olmaz.

Her hamile kalan kadın folik asit kullanmalı mı?

Hamilelikte  folik asitin günlük alınması gereken miktarı artar. Bu nedenle gebelik öncesinden başlayarak tüm gebeleri kapsayacak bir şekilde folik asit alımı önerilmektedir.

YORUMLAR
Yorum yazabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekmektedir.
Nihan Al
ben kullanmadım ne yapmam lazım 2 haftalık hamileyim
Yorumu Oyla
241
204
Zeynep Öge
Sevgili Nihan hemen gunde en az 2 yumurta yemeye basla mutlaka kahvalti ve folik asit iceren gidalar cok onemli hayirli olsun allah devamina erdirsin
Yorumu Oyla
77
59
Zeynep Öge
Sevgili Nihan hemen gunde en az 2 yumurta yemeye basla mutlaka kahvalti ve folik asit iceren gidalar cok onemli hayirli olsun allah devamina erdirsin
Yorumu Oyla
57
37
Gamze YıldırımŞahin
1,5SENELIK EVLIYIM BEBEK DUSUNUYORUZ 2AYDIR BUGUN FOLIC ASITE BASLAMIL OLUCAGIM SIZCE GEC MI KALDIM ACABA
Yorumu Oyla
114
90
Berna Lak
merhaba, bu konu ile ilgili sorulan sorulara doktorumuz Hüseyin Güntaş'ın cevabı: Merhabalar Folik asit cenin(embriyo) safhasında ceninin merkezi sinir sisteminin gelişimi için alınır ve bu ilacın etkili olduğu da kanıtlanmıştır. İlaca gebelik oluşmadan başlamanın hiç gereği yoktur. Cenin ortada yokken ne için ilaç alacaksınız!! İlacı önceden almanın hiç faydası olmaz.
Yorumu Oyla
102
86
TC Hülya Serbes Ertürk
MERBA BEN TÜP BEBEĞE BAŞLIYORUM BANA FOLİBOL İALÇI VRDİLER. HAFTADA İKİN KULLACAM (PAZARTESİ PERŞEMBE GÜNLER BİR TABLET NİÇİN VERDİLER ACABA BU ÇOK ÖNEMLİ Mİ SİZCE
Yorumu Oyla
59
62
Arda Küççük
ben de bebek düşünüyorum folik asit doktor tavsiyesiylemi kullanmalıyım kendim alıp kullansamda olurmu
Yorumu Oyla
188
185
Rahmet Pınarı Akarken Aysun
MERHABA 2 yıllık evliyim çocuk sahibi olmayı çok istiyoruz. bir çok doktaora gttim ama hiçbir sorunum çıkmadı . en son mayıs 1 de adet gördüm .ve suanda 10 günüm geçti tahlil yaptım birşey çıkmadı .arkadaşım folik asit kullanmamı tavsiye etti .ancak nezaman başlmam gerekli bana yardımcı olurmusunuz lütfen
Yorumu Oyla
84
89
Berna Lak
merhaba, hamileliğin ilk trimesterinde bebeğin organları oluştuğu için folik asit önemlidi4r. bu yüzden mümkünse hamilelik başlamadan 1-2 ay önceden ya da hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk aydan itibaren kullanabilirsiniz. Doktorunuz zaten size bu konuda bilgi verecektir.
Yorumu Oyla
31
27
Yeliz Tepeoglu
Merhaba.Ben on uc haftalik hamileyim.doktorum bana folik asit vermedi.sadece saglik ocaginin verdigi decavit adli ilaci kullaniyorum.ne yapmam lazim
Yorumu Oyla
54
52
Banu Hasan Maden Kaleli
1aydır bu ilacı kullanıyorum ama henuz bebek yok hamileliktede bu ilacın zararı yok dimi
Yorumu Oyla
54
60
Berna Lak
Folik asitin hamilelikte kullanılmasında bir zarar yoktur. özellikle bebeğin beyin ve sinir sisteminin geliştiği ilk haftlarda anne adaylarının yeterli folik asit düzeyine sahip olmaları istendiğinden doktorlar tarafından önerilir.
Yorumu Oyla
26
27
Nagihan Şahiner
Arkadaşlar biraz uzun olacak ama MUTLAKA OKUYUN:Ben folik asit eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık olan spina bifida ve hidrosefali yüzünden 4 aylık bebeğimi aldırmak zorunda kaldım.Siz siz olun hamile kalmayı planlıyorsanız en az 3 ay folik asit hapı kullanın.Bana Akdeniz Üniversitesinde çalışan hocalar böyle söyledi.
Yorumu Oyla
105
72
Reha Alperen
Bende kullanmaya başladım sağlık ocağına gidip yazdırdım 50 mg vermiş. Günde bir defa alıyorum. Ne kadar faydası olur?
Yorumu Oyla
21
59
Beren Akbaş
Ben hamile kalmak icin kullaniyorum doktorun tavsiyesi....
Yorumu Oyla
24
29
Özge Küçük
Mrb ben 1 ayde follik asit kulanyrm bunu dktr tavsyayle aldm ama kullanyrm hala bişey yok
Yorumu Oyla
7
24
Gülcan Tan
banada folik trio verdi doktorum günde kaç tane almm gerekli
Yorumu Oyla
26
36
Gamze Balcan
Ben iki aylık hamileyim ve hiç folik asit almadım beş gün önce doktora gittim hic bi şey demedi folik asit alman lazım diye ne olur acil cevap yazın endiseleniyorm
Yorumu Oyla
29
27
Serap Ekmekçi
nagihan hanim bu durumu yasadiktan sonra tekrar hamile kaldınız mi?? lutfen cvp yazın. .Çünkü aynı şeyi Bnde yaşadım
Yorumu Oyla
38
58
Sultan Kurugol
Yavru kuslar vitaminsizlikden cirtim cikmisda care folik asit
Yorumu Oyla
2
5
Funda Funda
ben dort aydir evliyim henuz erken mi cok istiyorum ama
Yorumu Oyla
6
16
Sonsuzsevdam Osman
Mrb ben 6. Yillik evliyim ve gittigim doktorlar hic bi sorunum olmadigini soyluyorlar arkadaslarimin tavsiyesi uzerine folic trio kullanmaya basladim ama 20 gun oldu baslayali ama bugun adet oldum devam edeyimmi icmeye hamile kalirmiyom nolur yardim edin
Yorumu Oyla
12
4
ÖNE ÇIKAN YAZILAR