Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Bebeğiniz Hangi Aşıları Olacak?
Bebeğiniz Hangi Aşıları Olacak?
Erken Teşhis Önemli
Erken Teşhis Önemli

Tıkanan Burun İçin Ne Yapmalı?

Tıkanan Burun İçin Ne Yapmalı?

Uykusuz geçen geceler, ağlayan bebekler, zorlanan anneler… Bebekler başka neden ağlar, anneler niye zorlanır? Acıktığında, uykusu geldiğinde, altı kirlendiğinde. Bunlar en standart ağlama sebepleri. Bir de bunlara ek olarak tıkalı burunları ekleyebiliriz. Bebekleri uyutmayan tıkalı burunlar hakkında merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay’a sorduk.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları,

 • Alerji ve irittanlar,

 • Burunda görülen yapısal anomaliler,

 • Kuru hava,

 • Yumuşak olan burun kıkırdaklarının nefes alırken birbirine yapışması ve

 • Kışın kalorifer, yazın klima kullanımı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Ciddi Bir Sorundur

Bebeklerin burun kanalları çocuk ve yetişkinlere oranla hayli dar bir yapıdadır. Bir de alerjik sebepler, doğumsal etkiler ve çevresel etkenler eklenince bebeklerin burnu daha fazla tıkanır. Üstelik bebekler, burun kanallarının açılmasına yardımcı olan sümkürme hareketini bilmedikleri için burun tıkanıklığı hem bebekler için hem de anneler için zorlu bir sürece dönüşür. Çünkü bebek sadece burnundan nefes almaya çalışır, ağzından da nefes alabileceğini öğrenmesi ileri dönemler için mümkündür. Ağzından nefes almayıp tıkalı bir burundan nefes almaya çalışan bebek oldukça zorlanır, beslenmesi bile imkansız hale gelir. Beslenme sırasında burnundan nefes alamadığı için emmeyi ya da mama yemeyi keser. Karnı doymayan bebek ise hem daha huzursuz olur hem de rahat uyuyamadığı için vücut direnci düşer.

Ortakulak İltihabına Kadar Götürebilir

Bebeklerin tıkalı bir burunla uyuyamadıklarını belirtmiştik. Uyuyamayan ve uyku kalitesi bozulan bebeğin gelişimi de bu durumdan etkilenir. Beslenme sırasında fazla hava yutmaya bağlı gaz sancıları ortaya çıkabilir. Burun tıkanıklığı giderilmediği takdirde sorun orta kulak iltihabına dönüşebilir.

Burun Tıkanıklığı İçin Bu Tavsiyeler Önemli!

İlk olarak yapmanız gereken bebeğinizin burnunu açık tutmaya çalışmak olmalıdır. Bunun için serum fizyolojik kullanabilir ya da tuzlu su/deniz suyu damlalarını günde 3-5 kez uygulayarak burnun nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin burnu birikmiş salgılardan ve mukustan arındırabilir ve bebeğinizin nefes almasını kolaylaştırabilirsiniz. Bunun dışında;

 • Yaşadığınız ortamın ideal nem oranı %30 ile %50 arası olmalıdır. Ancak nem oranını yükseltmek için sürekli buhar makineleri kullanmak doğru değildir.

 • Kışın ideal oda sıcaklığı (22-25) derecedir. Sıcaklığın bu durumun üzerine çıkması nem oranının azalmasına ve kurumaya yol açabilir.

 • Bebeğinize yaptıracağınız banyo ile burunda biriken mukus ve salgıların yumuşayıp akıp gitmesini sağlar.

 • Bebeğinizin yatağını çok hafif yükselterek sekresyonların daha kolay akışmasını sağlayabilirsiniz.

 • Serum fizyolojik damlalar kullandıktan sonra burunda biriken salgıları boşaltmak için burun aspiratörü kullanabilirsiniz.

Peki, Burun Aspiratörü (aparatı) Nasıl Kullanılır?

Aspiratörler iki çeşittir. İlki standart pompalı aspiratördür. Daha çok burnun ön kısmında kalan kalıntı ve salgıları çekmek için kullanılır. Oldukça basit bir kullanımı olan standart pompalı aspiratör pompasına basılarak buruna yerleştirilir. Daha sonra ise pompa serbest bırakılır ve aspiratör havayı içine çeker. Aspiratör havayı çekerken burundaki kalıntılar da gelir.
İkincisi ise nefes ile çalışan burun aspiratörleridir. Nefesle çalışan aspiratörlerde mekanizmanın bir ucu bebeğin burnuna diğer ucu ise temizlik yapacak kişinin ağzına yerleştirilir. Nefes yoluyla bebeğin burnundaki kalıntılar temizlenir. Diğer yönteme göre daha etkili olan nefesle çalışan burun aspiratörlerinin tek kullanımlık yedek uçları vardır ve bittikçe temin edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Haberler
FACEBOOK YORUMLARI
ANNEBEBEK ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorumları görebilmek, soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmak için facebook hesabınız ile giriş yapmalısınız.

Facebook’ta adınıza gönderim yapmadığınızı bilmenizi isteriz..