Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Bahar Alerjileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bahar Alerjileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bahar Hastalıklarına Karşı 10 Önlem
Bahar Hastalıklarına Karşı 10 Önlem

Çocuklarda Sıvı Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

 Çocuklarda Sıvı Tüketimi Ne Kadar Olmalı?


Çocuklarda sıvı tüketimi konusunda aşağıdaki bilgi ve önerilerden yararlanarak çocuklarınızın yeterli sıvı almalarını ve doğru içecek tercihleri yapmalarını sağlayabilirsiniz.


Bebekler ve küçük çocukların vücutlarında yetişkinlere kıyasla daha yüksek oranda sıvı bulunur. Ayrıca ısıya daha az dayanıklıdırlar, özellikle fiziksel olarak aktifken ve havanın sıcak olduğu zamanlarda susuzlukla karşılaşma olasılıkları daha yüksektir. Çocukları sıvı tüketmeye teşvik etmek ve cesaretlendirmek çok önemlidir çünkü çocuklar kendi başlarına kaldıklarında bir şeyler içmeyi genellikle ihmal ederler.


Çocukların Ne Kadar Sıvıya İhtiyacı Var?

Bir çocuğun ihtiyaç duyduğu sıvı miktarı, yaşı, cinsiyeti, hava durumu ve ne kadar fiziksel aktivitede bulunduğu gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Fakat genel olarak günde 6-8 bardak sıvı tüketimi hedeflenmelidir. Yaşça daha küçük çocuklar daha küçük porsiyonlarda (120-150ml), daha büyük çocuklar ise 250-300 ml’lik kaplarda sıvı alımı gerçekleştirmelidir.

Çocuklar İçin En Uygun İçecekler Nelerdir?

Tüm sıvılar su içerse ve susuzluğu gidermeye yardımcı olsa da bazı içecekler vitamin ve mineraller de içerirken, bazıları ise sadece şeker içerir ve dolayısıyla kalori alımına neden olurlar. İçeceklerdeki kalori tıpkı gıdalardaki gibi günlük kalori alımımıza katkı yapar ve içeceklerden alınan fazla kalori zaman içinde kilo alımına neden olabilir.

Bununla birlikte şekerli içeceklerin tüketimi dişlerde çürüklerin görülme olasılığını da arttırır. Bu durum, özellikle de öğün aralarında tüketilmesi ve florid içeren diş macunlarıyla dişlerin düzenli fırçalanmaması halinde daha kolaylıkla gerçekleşir. 

Ayrıca şeker içeren gazlı içeceklerin ve meyve sularının asit de içerdiği unutulmamalıdır. Asitli içeceklerin sık tüketilmesi, dişlerde erozyona ve diş minesinin zarar görmesine neden olmaktadır. Çay ve kahve başta olmak üzere bazı içecekler uyarıcı özelliği olan kafein içerirler. Çok fazla kafein çocukları rahatsız edebilir ve özellikle akşam saatlerinde tüketilmeleri uykularını kaçırabilir. Bu sebeple özellikle akşam saatlerinde çocukların bu içecekleri tüketmemeleri önerilir.

  • Su: Gün boyunca tüketilebilecek en doğru sıvı sudur. Su hem enerji içermez ve kilo alımına neden olmaz hem de dişlere zarar vermez.
  • Süt: Özelikle protein, B grubu vitaminler ve kalsiyumdan zengindir. Besinsel özellikleriyle süt çocuklar için sağlıklı bir sıvı alternatifidir. Fakat hazır meyveli, kakaolu sütler şeker içerirler. Kalori alımına katkı yaptıkları ve dişlere zarar verebildikleri için sadece zaman zaman tüketilmeleri uygundur. Ayran da tıpkı süt gibi iyi bir içecek alternatifidir.
  • Meyve ve sebze suları: Meyve ve sebze suları vitamin ve mineraller içerirler. Evde hazırladığınız taze meyve ve sebze suları bu açıdan çok daha zengindir. Fakat şeker(fruktoz) ve asit içerdiklerinden günde en fazla 150ml ile sınırlı olarak tüketilmeleri önerilir. İçine su ilave ederek şekerini ve asitliğini azaltabilirsiniz.
  • Diyet içecekler: Şeker içermeseler de asit içerebilirler ve bazıları kafein katkılı olabilir. Bunların zararlı etkilerinden kaçınmak için tüketilmemeleri ya da çok sınırlı bir şekilde tüketilmeleri tavsiye edilir.
  • Çay ve kahve: Çay ve kahvede doğal olarak kafein bulunur. Az miktarı zararsızdır fakat yüksek miktarlarda kafein tüketimi özellikle daha küçük yaştaki çocuklarda sakıncalıdır. Çocuklarda en ideal olanı kafeinsiz çay ve kahve tüketmeleridir. Kahve sütlü olarak tüketilebilir ve bu içeceklere ilave şeker kullanılmamalıdır.
  • Şekerli içecekler: Bu içeceklerden uzak durulmalıdır. Besin değerleri çok düşüktür. Ayrıca bazıları asit içerir ve dişlere zarar verebilir. Yine bu içeceklerden bazılarında kafein bulunabilir.
  • Spor ve enerji içecekleri: Yüksek miktarda şeker ve kafein ya da diğer uyarıcıları içerebilirler. Bu içecekler küçük yaşlardaki çocuklar için uygun değildir.

 

 

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Haberler
FACEBOOK YORUMLARI
ANNEBEBEK ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorumları görebilmek, soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmak için facebook hesabınız ile giriş yapmalısınız.

Facebook’ta adınıza gönderim yapmadığınızı bilmenizi isteriz..