Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Okulu Reddeden Çocuklar
Okulu Reddeden Çocuklar
Dengeyi Nasıl Kurmalı?
Dengeyi Nasıl Kurmalı?

12 Adımda Okul

12 Adımda Okul

Tatil bitiyor, yeni öğretim yılına sayılı günler kala ilk defa okulla tanışacak çocuklar heyecan içindeler. Ebeveynlerin yaşadıkları duygu değişimleri de en az çocuklarınki kadar yoğun. Ailelerin fazla telaşlı tedirgin halleri çocukta okul sendromuna sebep olabiliyor Üsküdar Üniversitesi NPISTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Leyla Arslan, çocuğun ilk defa ev dışında bir sosyal kuruma gideceği bu dönemde ebeveynlerin çoğunlukla kaygı yaşadığını, bunun da normal olduğunu söyleyerek 12 öneride bulunuyor.

Yanıtı Bilinmeyen Sorular Kaygılandırıyor

Ailelerin okul tercihinden arkadaş uyumuna, beslenmeden tuvalete kadar içlerinde oluşan sorularının cevabı çoğunlukla belirsiz kalıyor.

Bu soruların yanıtlarını bilmemek aileleri ürkütüyor. Eğer aile bu tür sorunlarla çocuğun baş edebileceğine dair bir güven taşımıyorsa, hem çocuk hem aile çocuğun okula gitmesine hazır değil demektir. Eğer çocuk öz bakımını yapıyor, uyku ve yemek saatleri evde de düzenli ve ev dışında da yakın akrabalarında kalmayı daha önce denemiş ise henüz korkuyu bilecek yaşta olmadığı için okul ona eğlenceli gelecek ve aileden sorunsuz ayrılabilecektir.

Sendromun Kaynağı Büyükler

Aile, çocuğun okulda zarar göreceği, kaybolacağı gibi korkuları yaşıyorsa, çocuk bu duyguları alır ve bir daha eve dönmeyeceğine dair kaygı geliştirir. Çocuk böyle bir kaygı geliştirirse anne ve babasını okulun kapısında bekletir. Bu da çocuğun öğretmeni ve arkadaşları ile kurması gereken duygusal bağı geciktirir. Bu durum diğer öğrencileri de olumsuz etkiler.

Hangi Durumda Yardım Şart

Okulun ilk günü her çocuk sorun yaşar. Zamanla bu durum değişmez ise bir sorun olduğunu söylemek mümkün. Eğer bir ay geçtiği halde çocuk, okula isteksiz gidiyor, ağlıyor, her şeye sinirleniyor, yemek yemiyor, ağrı, bulantı, kusma gibi şikâyetler artıyorsa yardım almanın zamanı geldi demektir. Çocuk kreş ve anaokulunda bu durumu çabuk atlatabilir ancak sorun çözülmediği takdirde aynı sorunun ilkokula başlarken de yaşanabilir.

Bazen Okulu Değiştirmek Gerekebilir!

Okula başlama sendromundan bahsetmek için çocuğun fiziksel bir rahatsızlığı olmadığı halde karın ağrısı, bulantı, kusma, uyku düzeninde bozukluk, isteksizlik, alınganlık, sinirlilik halinin görülmesi gerekiyor. Bu durum bazen çok şiddetli ise çocuğu okula vermekte ısrar etmemek, okulu değiştirmek gerekebilir. Ancak okuldan alma sebebi çocuktaki bu davranış değişikliklerine bağlanmamalı ki çocuk böyle davranırsa okula gitmeyeceğini öğrenmesin.

Ebeveynlere 12 Tavsiye

 1. Eve en yakın okul tercih edilmeli.

 2. Çocuğu götürmeden önce okulu ve öğretmenini tanıyın ve bilgi sahibi olun.

 3. Çocuğu okula götürürken orada neler yaşayacağına dair çok açıklama yapılmamalı. Bu çocuğun kaygı düzeyini artırır. Kısaca “Öğretmenin ve arkadaşların olacak” denilmeli.

 4. “Biz seni, sen izin verene kadar bahçede bekleyeceğiz, alışınca bize gitmemizi söylersin”, “Biz yine seni almaya geleceğiz, biz seni hiçbir yerde, okulda da sürekli bırakmayız” gibi açıklamalar yapılmalı.

 5. “Sınıfta oturamayız, okul kurallarına uymaz” denilmeli.

 6. Sakin ve rahat görünülmeli. Bu çocuğu da olumlu etkiler.

 7. İlk günlerde okuldan biraz kalıp “bugün bu kadar” denilmeli ve bu süre yavaş yavaş artırılmalı.

 8. Okula gitmezse, evde kalma seçeneği sunulmamalı.

 9. Kardeşi doğacaksa, doğumdan 6 ay önce okula alıştırılmalı. Böylece kardeşinin annesini alacağı tehdidi yaşamaz.

 10. Mümkünse bir gün anne, bir gün baba sırayla çocuğu almalı.

 11. Çocukların okula gitmek istememesinin altında yatan neden araştırılmalı. Bunlar; arkadaşlarıyla sorun yaşaması, kıyafetiyle alay edilmesi, öğretmeninin davranışı, yemekleri sevmeme, uyku istememe vb. olabilir.

 12. Okul sendromu yaşayan çocukla duyguları konuşulmalı, ikna edilmeye çalışılmalı ve gerekirse bir uzmandan yardım alınmalı.

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Haberler
FACEBOOK YORUMLARI
ANNEBEBEK ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorumları görebilmek, soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmak için facebook hesabınız ile giriş yapmalısınız.

Facebook’ta adınıza gönderim yapmadığınızı bilmenizi isteriz..