Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Unutkanlığa İyi Gelecek 10 Öneri
Unutkanlığa İyi Gelecek 10 Öneri
Bahar Hastalık da Getirebilir
Bahar Hastalık da Getirebilir

Risk Almayın

Risk Almayın

Ofis çalışanları başta olmak üzere pek çok kişi tutulan veya ağrıyan eklemlerini rahatlatmak için geleneksel kütleme yöntemini tercih ediyor. Belli bir süre sonra alışkanlık haline de gelebilen bu tutum sinir sıkışmasına ve ilerleyen dönemde felce sebep olabiliyor. Konu hakkında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk önemli bilgiler aktarıyor.

Eklemlerinizi Zorlamayın

Kütletme hareketleri ani şekilde yapıldığında sinir sıkışmalarına da sebep olabilir. Vücuttaki ağrılardan dolayı rahatlamak isteyen kişiler belirli bölgelerini kütlettiklerinde eklemlerini zorlarlar. Bu da kemikler arasında bulunan kıkırdak kemiğini zedeler, hatta neredeyse yok eder. Pek çok kişi, günlük hayatında boyun, bel hatta parmaklarını rahatlatmak için geleneksel tedavi yöntemlerine başvuruyor. Bu geleneksel yöntemlerin başında tabi ki kütletme hareketleri geliyor. Kütletme hareketleri, sinir sıkışmalarına sebep olabileceği gibi ileriki dönemlerde felce gidebilecek kadar zararlı bir davranış olarak karşımıza çıkıyor.

Vücudun belli bölgelerini rahatlatmak için yapılan kütletme hareketlerinin alışkanlık haline gelebileceğinin de altını çizen Öztürk, “Omurlarımızın arasında 'faset eklem' diye adlandırdığımız eklemler var. Bu tür ani hareketler de bu eklemlerin çok zorlanmasına, eklem içinden geçen sinirlerin sıkışmasına dolayısıyla da şiddetli ağrı ve kas spazmına neden olabiliyor. Bunların önüne geçmek için, doktora başvurulması gerekmektedir. Doktor kontrolünde yapılacak egzersiz hareketleri, insan yaşamını daha sağlıklı bir boyuta getirebilir. “

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Haberler
FACEBOOK YORUMLARI
ANNEBEBEK ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorumları görebilmek, soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmak için facebook hesabınız ile giriş yapmalısınız.

Facebook’ta adınıza gönderim yapmadığınızı bilmenizi isteriz..