Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Mayıs Sayımız Çıktı
Anne Bebek Dergisi Mayıs 2017 / Sayı 197 Sayı 197 - Mayıs 2017

Anneliğin keyfini çıkarın

Anne olunca anlarsın sözünü ne kadar da çok duymuşuz, belki de kullanır olmuşuzdur. Kendi adıma annemden çok duydum ama çocuklarıma hiç kullanmadım. Çünkü yaşları küçüktü, örneklemeye gerek yoktu. Bundan sonra kullanır mıyım, bilmiyorum?

Her şey gibi annelik kavramı da yıllar içinde değişim gösteriyor bence. Her yeni nesil değişen bilinç ve bilgisiyle, farklı biçimler veriyor anneliğe. Sevgi, fedakarlık, sabır gibi duygular elbette baki. Ama değişen bir şeyler var…

Her şeyi bilen anneler olmaya çalışıyoruz mesela. Hamileliğimizden itibaren okuyor, soruyor, kurslara gidiyor, araştırıyoruz. Bazen ipin ucunu kaçırıyor, daha doğmamış bebeğimiz için, “Nasıl bir okulda okumalı?” yı araştırıyoruz.

En iyi, en güzel, en sağlıklı olsun diye kendimizi paralıyoruz. Gitmediğimiz ya da en uzak köyden getirtmediğimiz ürün kalmıyor. Çocuğum zeki olsun, gelişimi eksik kalmasın diye bin bir çeşit oyuncak ve araç içinden seçimler yapıyoruz. Şirin fotoğraflarını herkesle paylaşmak için, en farklı giysileri bulmaya çalışıyoruz.

Yani anlayacağınız bir Ar-Ge merkezi gibi sürekli araştırma içindeyiz. Bu bizi geliştiriyor mu? Evet. Zenginleştiriyor mu? (fikir ve duygu zenginliğinden bahsediyorum) Evet. Ama yoruyor da… Zaman zaman anı kaçırmamıza, aşırı kaygı yüklenmemize neden oluyor. Ve bu kaygılar bir nehir misali bizden çocuklarımıza akıyor.

Bazen en iyisi akışına bırakmak, derin bir nefes almak, işlere, düşüncelere ara verip, hayattan kendi adımıza küçük bir ısırık kapmaktır. Unutmayın; mükemmellik göreceli bir kavramdır, herkese her ortama göre değişir. Çocuklarımızda bizden mükemmel olmamızı istemiyor. İhtiyaçları için yeterli, mutlu, sakin, güven duygusu veren bir anne onlar için her şey demek. Bir de onlarla daha çok oyun oynarsanız, değmeyin keyiflerine…

Anneler Günü’nüz kutlu olsun.

Berna Paşahan
 

Bu sayıda Öne Çıkan Konu Başlıkları