Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Bunları Biliyor musunuz ?
Bunları Biliyor musunuz? - Anne Bebek Dergisi
Aşıların Zararı Var mı?

Aşılar canlı aşılar ve cansız aşılar olarak ikiye ayrılır. Cansız aşılar antijen içerir, canlı aşılar hastalık yapıcı etkisi azalmış virüsler içerir. Yan etki olarak ateşten döküntüye kadar spektrumlar görülebilir. Genelde aşı yapıldıktan sonra ilk 48 saat içerisinde ateş ve döküntü görülebilir. Yan etkiler her çocukta görülmeyebilir. Görülme oranı yüzde 10 civarındadır.

Bunları Biliyor musunuz? - Anne Bebek Dergisi
Bebeğiniz Sizi Hisseder

Gebeliğin 32. haftasında ise baş hariç tüm vücudunda dokunma duyusu gelişir. Yani anne karnını her okşadığında bebek içerden hisseder ve tepki verir.

Hamilelikte Emniyet Kemeri Nasıl Kullanılmalı? - Anne Bebek Dergisi
Hamilelikte Emniyet Kemeri Nasıl Kullanılmalı?

Amerika ve İngiltere’de hamileler için emniyet kemeri kullanım önerisi: Kemerin vücudu çapraz geçen parçası, omzun ortasından, iki göğsün arasından geçtikten sonra karnın yan tarafından geçirilerek takılmalı. Kemerin çapraz kısmı boyna değmemeli, omuzdan düşmemeli, kesinlikle kol altına alınmamalıdır. Kucak parçası ise karın altında tutulmalı, kalça kemikleri üzerinde kalmalı. 

Yumurtayı Çok Fazla Haşlamayın - Anne Bebek Dergisi
Yumurtayı Çok Fazla Haşlamayın


Özellikle yumurtanın haşlama süresinin uzun olması, yumurtanın çok aşırı pişirilmesi ile içerisindeki demir ve sülfür reaksiyona girerek sarısının çevresinde, yeşilimsi bir renge sahip hakla oluşturur. Bu kahverengi halka yumurtanın besin değerini düşürür. Çünkü yeşil renge dönüşmesi ile yumurtanın içeriğinde bulunan kükürt ve demir birbirine bağlanır, vücuda alınması engellenir, yumurtanın besleyiciliği azalır. 

Bunları Biliyor musunuz? - Anne Bebek Dergisi
Duygularınızı Çocuklara Anlatın

Çocuklar duyguları erken yaşlarda sezgileriyle, sözel olmayan ifadelere bakarak anlayabilirler. Kelimeler sonradan öğrenilir ve etkili, işlevsel kullanılması için zaman gerekir. Bu nedenle ebeveyn olarak sizin duygularınızı açıklamanız çok önemlidir. Yani hissettiğiniz duygunun ne olduğunu, neden öyle hissettiğinizi, ihtiyacınızın ne olduğunu açıklamanız çocuk için bir öğrenme deneyimi olacaktır. 

Bunları Biliyor musunuz? - Anne Bebek Dergisi
HAMİLELİK DÖNEMİNDE NE KADAR MAGNEZYUMA İHTİYACINIZ VAR?

Gebelik sürecinde anne adayının magnezyuma olan günlük ihtiyacı, yaşa göre değişmekle birlikte günlük 300 miligramdan az olmaması gerekir. Özellikle 18 yaş ve altındaki anne adaylarının günlük 400 miligramdan fazla magnezyum alması hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. 19 ile 30 yaş arasındaki emziren kadınlar için ise günlük 310 miligram civarındaki bir magnezyum temini yeterli görülmektedir.

Bebek Uykusu - Anne Bebek Dergisi
Bebek Uykusu

Aşırı sessiz ortamlar yerine anne karnına benzer seslerin olabileceği yerlerde uyumaları bebekleri rahatlatabilir.

Bebek Gelişimi - Anne Bebek Dergisi
Bebek Gelişimi

Hareket etmek bebeğin beyin gelişimi için önemlidir. Motor gelişimini destekleyecek ne kadar çok hareket olursa, bebeğin ince motor gelişimi o kadar kuvvetlenir. Dolayısıyla annelere bebeklerinin bolca hareket etme fırsatı vermelerini öneriyoruz.

Bunları Biliyor musunuz? - Anne Bebek Dergisi
Meyve ve Sebzeleri İyice Yıkamak Gerek

Çocuklarınıza hazırladığınız meyvelerin iyi yıkanmış olmasına dikkat edin. Sebze ve meyveler klor tabletleri kullanılmış sularda yıkanmalı veya 1 litre suya 2 yemek kaşığı sirke konularak sebze/meyve 15-20 dakika bekletilmeli, ardından akan suyun altında çok iyi yıkanmalıdır. 

Bunları Biliyor musunuz? - Anne Bebek Dergisi
Uykusunda Konuşan Çocuklar...

Uyurgezerlik ve uykuda konuşma çocuk derin uykuda iken oluşur ve genetik özellik gösterebilir. Yani ailesinde gece konuşan ve gezen biri varsa çocukta da bu özellikler görülebilir. Gece terörü ise, genellikle uykuya daldıktan birkaç saat sonra görülen şiddetli panik nöbetine benzer. Çocuk korku içinde kendinde değildir. Amaçsız hareketler yapar. Sonra sakinleşir ve yeniden uykuya dalar.

Vücudunuz Su Kaybettiğinde... - Anne Bebek Dergisi
Vücudunuz Su Kaybettiğinde...

Vücudunuz su kaybettiğinde Dehidratasyon denilen durum oluşmaya başlar. Belirtileri; baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, ağız kuruluğu, idrar renginde koyulaşma, daha ileri aşamalarda halüsinasyon ve bilinç bulanıklığıdır.

Bunları Biliyor musunuz? - Anne Bebek Dergisi
UYKU SÜRESİNE DİKKAT!

Çalışmalar, süt çocukları, çocuklar ve ergenlerdeki kısa uyku süresinin obezite gelişimi ile ilişkili olduğunu göstermiştir.