Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Bunları Biliyor musunuz ?
Bunları Biliyor musunuz? - Anne Bebek Dergisi

Çocuklar duyguları erken yaşlarda sezgileriyle, sözel olmayan ifadelere bakarak anlayabilirler. Kelimeler sonradan öğrenilir ve etkili, işlevsel kullanılması için zaman gerekir. Bu nedenle ebeveyn olarak sizin duygularınızı açıklamanız çok önemlidir. Yani hissettiğiniz duygunun ne olduğunu, neden öyle hissettiğinizi, ihtiyacınızın ne olduğunu açıklamanız çocuk için bir öğrenme deneyimi olacaktır. 

Stres Yönetimi Bebeklikte Başlıyor - Anne Bebek Dergisi
Stres Yönetimi Bebeklikte Başlıyor

Bebekler, kendileriyle sakinleştirici şefkatli bir şekilde konuşulduğunda, stresle baş etmeyi öğrenirler. Bu süreçte yetişkin bebeğe sarıldığında, rahatlattığında, ona şarkı söyleyip onunla konuştuğunda bebeğin beyninde kimyasallar salgılanır ve bu kimyasallarla bebek stresle baş etmeyi öğrenir. Bebeklerle ne kadar sık konuşulur ve rahatlatılırsa, büyüdüklerinde de o stresle baş etmeyi o kadar iyi başaracaklardır. 

Bunları Biliyor musunuz? - Anne Bebek Dergisi
ŞARKI SÖYLERKEN KEKELEMİYORSA...

Eğer çocuğunuz şarkı söyleme, şiir okuma gibi faaliyetlerde kekelemiyorsa bu, sebebin psikolojik olduğunu gösterir. Çünkü şarkı ya da şiir okuma gibi eylemlerde çocuğun düşünüp cümle kurma gibi bir kaygısı olmadığından rahat bir şekilde mevcut olan cümleleri tekrarlaması durumu mevcuttur. Bu da stresi ortadan kaldırdığından kekelemediği görülür.

Bunları Biliyor musunuz? - Anne Bebek Dergisi
HAMİLELİK DÖNEMİNDE NE KADAR MAGNEZYUMA İHTİYACINIZ VAR?


Gebelik sürecinde anne adayının magnezyuma olan günlük ihtiyacı, yaşa göre değişmekle birlikte günlük 300 miligramdan az olmaması gerekir. Özellikle 18 yaş ve altındaki anne adaylarının günlük 400 miligramdan fazla magnezyum alması hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. 19 ile 30 yaş arasındaki emziren kadınlar için ise günlük 310 miligram civarındaki bir magnezyum temini yeterli görülmektedir.

Hamilelikte Emniyet Kemeri Nasıl Kullanılmalı? - Anne Bebek Dergisi
Hamilelikte Emniyet Kemeri Nasıl Kullanılmalı?

Amerika ve İngiltere’de hamileler için emniyet kemeri kullanım önerisi: Kemerin vücudu çapraz geçen parçası, omzun ortasından, iki göğsün arasından geçtikten sonra karnın yan tarafından geçirilerek takılmalı. Kemerin çapraz kısmı boyna değmemeli, omuzdan düşmemeli, kesinlikle kol altına alınmamalıdır. Kucak parçası ise karın altında tutulmalı, kalça kemikleri üzerinde kalmalı. 

Vücudunuz Su Kaybettiğinde... - Anne Bebek Dergisi
Vücudunuz Su Kaybettiğinde...

Vücudunuz su kaybettiğinde Dehidratasyon denilen durum oluşmaya başlar. Belirtileri; baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, ağız kuruluğu, idrar renginde koyulaşma, daha ileri aşamalarda halüsinasyon ve bilinç bulanıklığıdır.