Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Çocuğumu Gripten Korumak İçin Neler Yapmalıyım?
Çocuğumu Gripten Korumak İçin Neler Yapmalıyım?

Döküntülü Hastalıklar

Döküntülü Hastalıklar

Çocukluk döneminde yaşanan döküntülü hastalıklarından kızamık ve kızamıkçık yaygın aşılama çalışmaları neticesinde önemli oranda azalmış durumda. Ancak aşılama programına girmeyen döküntülü hastalıklar da var. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Ela Tahmaz, en sık yaşanan döküntülü hastalıklar, riskleri ve tedavileri hakkında bilgiler veriyor.

Birçok hastalığın aşısı artık yaygın olarak yapıldığından aşısı olmayan döküntülü hastalıklar aşısı olanlara göre daha fazla görülmektedir. En sık görülenler; kızıl, 5. hastalık, suçiçeği ve 6. hastalıktır. Bu döküntülü hastalıklardan suçiçeğinin aşısı olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı henüz rutin aşı programına bu aşıyı koymamıştır. Bu nedenle sadece özel doktora gidebilenler bu aşıyı olmaktadır. Kızamık ve kızamıkçığın aşısı 1 yaşında ve ilköğretim 1. sınıfta Sağlık Bakanlığı tarafından yaygın olarak yapılmaktadır. Bu nedenle bu hastalıklar çoğunlukla henüz aşısını olmamış 1 yaş altı küçük çocuklarda veya aşısız erişkinlerde görülmektedir.

Kızıl okul çağında daha çok görülüyor

En sık okul çağı çocuklarında, 4-8 yaş arasında görülür. Toksin üreten Beta streptokok bakterisinin boğaz enfeksiyonu, nadiren de deri enfeksiyonu sonrasında bakterinin ürettiği toksinin yaptığı bir hastalıktır. Çocuklarda yüksek ateş, bademciklerde iltihaplanma, çilek dili görünümü, zımpara kağıdı görünümünde ve koltukaltı, kasık ve ensede kıvrım yerlerinde daha yoğun olan yaygın döküntü ile karakterizedir. Boğaz sürüntüsünde bakılan hızlı antijen testi ile tanı konulur ancak bunun duyarlılığı az olduğundan negatif vakalarda mutlaka boğaz kültürü de alınmalıdır. Tedavisi penisilindir. Enjeksiyon şeklinde veya düzenli alınan oral penisilinler kullanılmalıdır. Eğer zamanında tedavi edilmezse, romatizma ve böbrek hasarı gibi ciddi komplikasyonları vardır.

Eritema infeksiyozum veya 5. hastalık her yaşta görülebilir

Parvovirus B19’un yaptığı bir klinik tablodur. Her yaşta görülebilir ve ufak bebeklerde yüksek ateş ile başlar. Yüzde yanaklarda kızarıklık, tokatlanmış yüz görünümü vardır. 3. günde ateş düşerek vücutta yaygın dantelimsi döküntü ortaya çıkar ve 1 hafta içinde kendiliğinde kaybolur. Tanı genellikle kliniktir ve özgün bir tedavisi yoktur. Yalnızca, kemik iliğini baskıladığı için altta yatan kan hastalığı olanlarda ağır seyreder.  

Rozeola infantum veya 6. hastalık 3 yaşına kadar sık görülür

Etkeni insan herpesvirus 6’dır. En sık 6 ay-3 yaş arasında bazen ateşe bağlı havaleye sebep olabilen yüksek ateş, ishal, huzursuzluk ve üst solunum yolu bulguları ile kendini gösterir. 3 gün süren ateşin düşmesi ile beraber gövde de başlayan yaygın deri döküntüsü görülür. Döküntü de 1-2 gün içinde kaybolur. Özgün tedavisi yoktur. Paracetamol içeren ilaçlar ile hasta rahatlatılır.

Suçiçeği veya varisella solunum yolu ile bulaşır

Varisella zoster virüsü enfeksiyonu sonucu olan bu hastalık solunum yoluyla çok kolay bulaştığından özellikle okullarda salgınlar yapmaktadır. Ateş, halsizlik, karın ve başağrısı ile kendini gösterir. Ateş başlangıcında 1-2 gün sonra vücutta kırmızı yuvarlak kabarık lekeler şeklinde başlayan döküntüler 1-2 saat içinde içi su dolu vesiküller halini alır. Gövdeden başlayıp baş ve yüze yayılır. Farklı evrelerdeki vesiküller saçlı deride ve mukozalarda da oluşur. Kaşıntıya sebep olur. Lezyonların bakteriyel enfeksiyonu, ensefalit ve zatüre görülebilen komplikasyonlardır. Fetüs de doğumsal enfeksiyon ise deride skar dokusu, düşük doğum ağırlığı ve ellerde ayaklarda şekil bozuklukları gibi bulgulara yol açar. Döküntü 1 hafta içinde kendiliğinde kabuklaşarak geçer. Koyu renk pigmente lekeler bırakabilir. Tedavide ateşi düşürmek için parasetamol ve kaşıntı için antihistaminikler kullanılır.  

Kızamık ve kızamıkçık Sağlık Bakanlığının rutin aşılama programında olduğundan dolayı artık nadiren aşısız kişilerden hastalığı kapan 1 yaşın altındaki çocuklarda rastlanabilmektedir.

Kızamık başka hastalıklara da neden olabilir

Paramiksovirus ailesinden olup solunum yoluyla bulaşır. Üst solunum yolu hastalığı bulguları ile başlayıp gözlerde kızarıklık yapması ve yanak iç kısmında inci tanesi görünümdeki lekeler ile tanınabilir. Döküntü yüz ve boyunda başlayıp 3 gün içinde tüm vücuda yayılır, 5-6 gün sürer ve kaybolurken soyulmalar yapabilir. Diyare, orta kulak iltihabi, zatüre ve ensefalit gibi komplikasyonları vardır. 1 yaş altında ve beslenmesi bozuk çocuklarda ölüme yol açabilir, uzamış diyareye sebep olabilir.

Kızamıktan korunmak için aşı Türkiye’de 2006 yılından beri 1. yaşta ve ilköğretim 1. sınıfta devlet tarafından yaptırılıyor. Bilinen temas sonrasında ilk 72 saatte aşı ve 6 gün içinde koruyucu antikor yapılırsa hastalıktan korunulabilir. O yüzden Sağlık Bakanlığı’nca bildirimi zorunlu hastalıklardandır ve tanı konulduğunda mutlaka Sağlık Müdürlüğü’ne bildirilir.

Kızamıkçıkta ciltteki döküntüler birleşmez

Bu virüs de kızamık gibi solunum yolu ile bulaşır. Boğaz ve bölgesel lenf bezlerinde çoğaldıktan sonra kana karışarak gebe kadınlarda plasenta ve fetüsü de etkileyecek kanda yayılıma yol açar. Hafif ateş sonrasında kulak arkalarında ve boyundaki lenf bezlerinde şişkinlik ortaya çıkar. 3-5 gün sonra ise döküntü başlar. Yüzden başlayarak gövde ve ayağa doğru yayılır, birleşme eğilimi göstermez ve 2-3 gün içinde hızla kaybolur. Komplikasyonlar olarak eklem iltihabı, kanama bozukluğu, ensefalit ve erkeklerde testis iltihabı görülebilir. En önemli komplikasyonu ise gebe kadınlarda gebeliğin ilk 3 ayında enfeksiyon olursa, % 80 oranında doğumsal kızamık sendromuna yol açmasıdır. Bu sendrom, zeka geriliği, işitme kaybı, katarakt, doğumsal kalp defekti, beynin gelişmemesi ve karaciğer ve dalakta hasar ile giden ciddi bir sendromdur. Kızamık gibi bildirimi zorunlu bir hastalıktır ve kanda akut devre antikorlarının yükselmesi ile tanı konulur. Spesifik tedavisi yoktur.

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Haberler
FACEBOOK YORUMLARI
ANNEBEBEK ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorumları görebilmek, soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmak için facebook hesabınız ile giriş yapmalısınız.

Facebook’ta adınıza gönderim yapmadığınızı bilmenizi isteriz..