Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Çocuklar Babalarından En Çok Zaman İstiyor
Çocuklar Babalarından En Çok Zaman İstiyor
Babalara Öneriler
Babalara Öneriler

Ergen Babası Olmak

Ergen Babası Olmak

 

Çocukluk döneminden itibaren babanın çocuğunun yanında olması ve olumlu ilişkiler kurması, ergenlik döneminde gençlerin sosyal, entellektüel gelişimlerinin ve kendilerini kontrol etme becerilerinin sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Ergenlik döneminde çocukların, babalarının olumsuz ruhsal özelliklerini yansıttıkları da bilinen bir gerçektir. Sinirli, duygularını kontrol edemeyen babalar ergenlik döneminde kendilerine benzer gençlerle karşılaşmaktan hoşlanmazlar.

Ergenlik dönemi, babaya arkadaş ve otorite olarak en çok gereksinim duyulan dönemdir. Bunu sağlayabilen babalar için de babalığın, en zevkli yaşandığı dönem haline gelir. Sağlanamadığında çatışmaların arttığı bir süreç oluşur. Gençlerin babaları ile kurduğu ilişki onların meslek ve eş seçimlerini, bu seçimlerde kurdukları ilişkileri etkiler.

Çocuğunuz hata yapabilir. Tıpkı sizin de hata yapabileceğiniz gibi. Hata yaptığında paylaşacağı ve destek göreceği kişinin siz olduğuna onu inandırmalısınız. Çünkü sizinle paylaşamadığında, daha çok hata yapacaktır ve sizin boşluğunuzu dolduranlar genellikle “iyi” olmayacaktır. Hele bir de onlar için anlamlı olan bazı günleri birlikte yaşamak, çocukların babalarıyla olumlu bir bağ kurabilmesini sağlayacak. Böylece onları, uyuşturucu, alkol, çete, tarikat gibi zarar verecek durumlardan ve babalarının yerini doldurmaya çalışan sahte babalardan koruyacaktır. Bunları bilmek gerek, çünkü babalık gurur verici olduğu kadar, kaçırılmaması gereken bir zevktir. Ayrıca unutmayın, çocuğunuza verecekleriniz size geri dönecektir. Anne baba olmak emek ister. Bu emeğin ödülü, verdiklerinizle yoğrulmuş olarak, sadece size değil yaşama kattıkları ile gurur duyabileceğiniz, yanınızda olmasa bile gerçek bir baba olma şerefini size sunacak çocukları yaratmanın mutluluğu olacaktır. 

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Haberler
FACEBOOK YORUMLARI
ANNEBEBEK ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorumları görebilmek, soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmak için facebook hesabınız ile giriş yapmalısınız.

Facebook’ta adınıza gönderim yapmadığınızı bilmenizi isteriz..