Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.

Tek Çocuk!

Tek Çocuk!

                                                        

Kaç çocuğun var?
1 tane oğlum var.
Aaa, kardeşi yok mu? Yap bir kardeş  daha, tek kalmasın.

Tek kalmasın.Tek çocuk olmasın.Yalnız büyümesin.

İnanın bana neredeyse Batu’yu doğurduğumdan bugüne kadar ki Batu 10 yaşında şu an, hep bu soruları duyuyorum birçok farklı kişi tarafından.Soruların,isteklerin ve ısrarların ardı arkası hiç kesilmedi.Hatta bazen yeni tanıştığım insanların bile 2. çocuğu yapmam konusundaki ısrarları hep çok ilginç gelmiştir bana.
Yapım ve tarzım gereği, insanların özel hayatlarıyla onlar benim karışmamı istemedikleri sürece hiç ilgilenmedim. Hiç merakta etmedim. Herkes dilediğini yaşamak ve tercih etmekte özgürdür, yargılamam.
Ama toplumumuzda bu merak ve karışma hiç bitmiyor. Ne zaman evleneceksin? Bir çocuk yapın artık? 2. çocuğu düşünmüyor musun? gibi belli bir kalıptaki sorular tüm hızıyla devam ediyor. Evlenip yuva kurmak, çocuk yapmak dışında insanların başka hayalleri, başka hedefleri de olabilir. Belki de o kişi dünyaya bambaşka şeyler yapmak için gelmiştir kimbilir...
Gelelim bana sorulan soruya; anne olmaktan ve bir çocuk dünyaya getirmekten hep mutluluk duydum ve duyacağımda. Dünyayı ve kendimi oğlum sayesinde yeniden keşfediyorum kesinlikle.Kariyerinden anne olmak için vazgeçmiş bir insanım fakat bundan hiç pişmanlık duymadım, doya doya yaşadım her anımızı.Üstelik hep evde de oturmadım, fotoğraf çekerek ya da yazı yazarak hep üretmek ve toplumun içinde var olabilmek için elimden geleni yaptım. Son zamanlarda da bir kitap yazmak için kişisel bir hedef koydum kendime.
Konu 2. çocuğa gelince, yaşım gereği de artık düşünemiyorum ama düşündüğüm zamanlarımda oldu oğluma bir kardeş. Fakat bazı şeyler biraz da kadersel. İnsanları bilip bilmeden çok da sorgulamamak ve de zorlamamak lazım bu gibi özel konularda..
Oğlum ve biz birlikte çokta mutluyuz.O öğrenirken öğretiyor da.. Birçok arkadaşı oldu Batu’nun zaman içinde, evde ve dışarda da çokca zaman geçiriyorlar.Kendini hiçte yalnız hissetmiyor. Biz de birlikte hala sıkça oyun oynuyoruz.Kuzenleri ile de sürekli bir aradalar.Benim için önemli olan O’nun hayatından mutlu olması.
Kardeşi olsaydı o zaman da öyle bir yaşam sürerdi elbette ki,o koşullara uygun olan.Şimdi de böyle bir yaşam sürüyor tek çocuk ama mutlu.Böyle olması gerekiyor ki bunu yaşıyor,çokta zorlamamak,irdelememek lazım..
Eminim ilerde ve büyüdüğünde de ,kendine hep destek olan,yalnız hissetmeyeceği bir çok dostu,arkadaşı olacak etrafında ve tabii ki ailesi...
Tüm bu nedenler ve umutlarımdan dolayı içim rahat,gönlüm rahat.. Dilerim ki hepimizin çocukları sağlıklı,mutlu bir şekilde büyüsünler güzel bir dünyada.
Sevgiyle kalın...

 

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Haberler
FACEBOOK YORUMLARI
ANNEBEBEK ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorumları görebilmek, soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmak için facebook hesabınız ile giriş yapmalısınız.

Facebook’ta adınıza gönderim yapmadığınızı bilmenizi isteriz..