Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Hafif ve Sağlıklı Giydirin
Hafif ve Sağlıklı Giydirin
Çocuklarda Denge Bozukluğu
Çocuklarda Denge Bozukluğu

5 Süper Besin

5 Süper Besin

Hayatımızı kolaylaştırmasına karşın gelişen teknoloji çocuklarımızın göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Evde de okulda da teknolojik cihazlara maruz kalan çocukların görme yeteneği bozuluyor, ilerleyen yaşlarda daha ciddi göz rahatsızlıklarına açık hale geliyorlar.

Diyetisyen Emre Uzun, bedenimizin her organının işlevini sağlıklı sürdürmesini sağlayan yeterli ve dengeli beslenmenin çocukların göz sağlığını korumak için de şart olduğunu belirtiyor. Betakaroten, C vitamini, E vitamini açısından zengin besinler yaş ilerledikçe görme yeteneğinin zayıflamasını yavaşlattığını ifade eden Emre Uzun, lutein, zeaksantin, çinko ve selenyum içeren besinlerin gözleri güçlendirmek ve görme duyusunu korumak için çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.

 

  1. Havuç: Annelerin havuç ye de gözlerin kuvvetlensin öğüdü bir şehir efsanesi değildir. Havuca turuncu rengini de veren A vitamini, öncül maddesi betakaroten sayesinde retinanın ve gözün diğer bölümlerinin fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

  2. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: Antioksidan özelliğe sahip olan lutein ve zeaksantin, katarakt maküler dejenerasyonun gelişmesini önlerler.

  3. Yumurta: Yumurta sarısı tam bir lutein ve zeaksantin kaynağıdır. Aynı zamanda retinayı koruyucu etkisi olan çinko mineralini de içermektedir. Bu üçlü maküler dejenerasyonun gelişmesini önler.

  4. Badem: Barındırdığı E vitamini sayesinde maküler dejenerasyonun gelişimini yavaşlatır. Günde bir avuç badem, günlük E vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılar.

  5. Yağlı Balıklar: Tuna, somon, orkinos, hamsi, alabalık gibi yağlı balıklar, retinada bulunan bir yağ asidi olan DHA bakımından zengindir. Bu sayede kuru göz sendromuna bağlı göz hastalıklarını önleyici özellikleri vardır.

Diğer Yardımcı Besinler

Bu beş süper besinin yanı sıra çocukların süt, yoğurt, kırmızı et, tavuk eti, kuru baklagiller, sebzeler, meyveler, ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. besinleri de her öğünde yeterli miktarda tüketmesine özen göstermek gerekiyor.

Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde iki üç su bardağı süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmelerini sağlamakta yarar bulunuyor. Ayrıca hastalıklara karşı daha dirençli olmaları ve sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sürdürebilmeleri için her gün en az beş porsiyon taze sebze veya meyve tüketmelerini öneriliyor.

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Haberler
FACEBOOK YORUMLARI
ANNEBEBEK ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorumları görebilmek, soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmak için facebook hesabınız ile giriş yapmalısınız.

Facebook’ta adınıza gönderim yapmadığınızı bilmenizi isteriz..