Giriş Yapın

Facebook ile Bağlan Sizin adınıza paylaşım ve izinsiz gönderim yapmıyoruz.
Yeni Bir Yaşam Başlarken: İlk 2 Hafta
Yeni Bir Yaşam Başlarken: İlk 2 Hafta
Bebeğinizin Beyin Gelişimini Etkileyebilirsiniz
Bebeğinizin Beyin Gelişimini Etkileyebilirsiniz

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

 

Anne adayları için bebeklerinin kalp atışlarını duymak heyecan vericidir. Bu anı yaşayabilmek için büyük özlem duyarlar. Gebelik döneminin 10 ve 12. haftalarında bebeğin kalp atışları duyulabilir. Hamilelik döneminin 5. haftasında bebeğin kalp atışlarını duyabilmek için transvajinal ultrason yapılması gerekmektedir. Bu yöntem riskli hamileliklerde uygulanabilir.

Anne karnında bebeğin kalp atışları ilk kez ne zaman duyulur?

Bebeğin kalp atışları ilk olarak gebeliğin 6. haftasında renkli doppler ultrason ile de dinlenebilmektedir. Gebeliğin 6. haftasından itibaren her kontrolde bebeğin kalp atışları takip edilmektedir. Anne karnındaki bebeğin kalp atışları Transvajinal ultrason ile gebeliğin 5. haftasından sonra da duyulabilir. Ancak karından uygulanan ultrason ile bebeğin kalp atışlarını duyabilmek için birkaç hafta daha beklemek gerekebilir.

Peki bebeğin anne karnındaki hareketleri ne zaman hissedilir?

Bebek, erken gebelik haftalarından itibaren aslında hareket halindedir. Ancak kasları ve kendisi henüz oldukça küçük olduğu için anne adayı henüz  bu hareketleri hissedememektedir. Bebek, gebeliğin 7. haftasından itibaren hareket eder. Bu haftalarda yapılan ultrason kontrollerinde bebeğin kalp atışlarının düzenli olduğu tespit edilmektedir. Karından yapılan ultrason kontrollerinde ise gebeliğin 6. haftasında bebeğin kalp atışları duyabilir. Ultrason cihazına bağlı olarak kalp atışları daha geç de duyulabilmektedir. Gebeliğin 14. ve 26. haftaları arasında anne adayı bebeğin hareketlerini duyacaktır. Daha önce gebe kalmış anne adayları ise bebeğin hareketleri daha erken gebelik haftalarında ayırt edebilir.

Gebelik sürecinde bebekte kalp atışları izlenmiyorsa ne olur?

Bebeğin kalp atışları 6. gebelikten haftasından sonra bile duyulamıyorsa ayrıntılı bir muayene ve tetkik yapılması gerekmektedir. Bebeğin anne karnında canlılığını koruduğunu tespit etmek için özel ultrason tetkikleri yapılmaktadır. Bebeğin kalp atışlarının duyulamama ve izlenememesine bağlı öldüğü tespiti şayet yapılan kontrollerle doğrulanırsa bu durumda kürtaj ile gebeliğin alınması gerekmektedir.
Kaynaklar:
http://www.babycenter.com/404_when-can-i-hear-my-babys-heartbeat_10349811.bc
http://www.drismetyildirim.com/bebegin-kalp-atislari-ne-zaman-duyulur
 

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Haberler
FACEBOOK YORUMLARI
ANNEBEBEK ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorumları görebilmek, soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmak için facebook hesabınız ile giriş yapmalısınız.

Facebook’ta adınıza gönderim yapmadığınızı bilmenizi isteriz..